Syndróm kašľa je väčšinou spojený s ochoreniami horných dýchacích ciest a laryngitídou. V mnohých prípadoch môže byť kašeľ jediným alebo dominantným symptómom ochorenia.
Cirkuláciou patologických agensov dýchacími cestami sú z oblasti horných dýchacích ciest transportované zápalové mediátori, ktoré v dolných dýchacích cestách dráždia aferentné nervové zakončenia a podieľajú sa na stimulácii kašľa. Podráždenie nosovej sliznice neindukuje kašeľ, ale pravdepodobne zohráva úlohu v modulácii kašľovej odpovede.
Častou príčinou kašľa je chronická rinitída, sinusitída, rinosinusitída prebiehajúce na sliznici nosa a v prínosových dutinách, tzv. postnasal drip (zatekania hlienu do hypofaryngu a laryngu po zadnej stene hrtana a hltana) a chronická faryngitída pre ktorú je typický častý, ale mierny suchý kašeľ tzv. pokašliavanie.
Ďalšou známou príčinou kašľa je akútna laryngitíde (Laryngitis acuta), ktorá je na začiatku sprevádzaná neproduktívnym bolestivým kašľom. V neskoršom priebehu ochorenia sa zvyšuje množstvo sekrétu a mení sa jeho kvalita na hnisavý hlien. Častým pôvodcom laryngitídy sú vírusy influenze alebo parainfluenze. Postihuje predovšetkým deti, ale nevyhne sa ani dospelým. Dospelý pacient pociťuje ľahký priebeh a liečbu zvládne aj doma. U detí je priebeh ochorenia horší. Ochorenie prichádza náhle v noci, aj keď sa večer mohlo zdať dieťa zdravé alebo len trochu chripelo. Väčšinou je ochorenie bez horúčky s typickým štekavým kašľom, sipotom a problémami s dýchaním, predovšetkým pri nádychu.
Prvá pomoc pri laryngitíde je zdržiavanie sa v priestoroch s chladným a vlhkým vzduchom. Môžeme podávať studenú tekutinu napr. Bylinkový čaj a udržať dieťa v kľude, pretože plač môže zhoršiť opuch. Pri liečbe sa nepodávajú antibiotiká, nakoľko ide o vírusové ochorenie. Kašeľ a opuch sa môže zmierniť antihistaminikami, ktoré predpíše pediater alebo bylinkovými sirupmi.
Z prírodných zložiek môžeme v počiatočnom štádiu laryngitídy použiť zmesi bylín prípadne ich extrakty vo forme sirupov alebo kvapiek ako sú lipa malolistá (Tilia cordata), slez lesný (Malva silvestris), rumanček kamilkový (Matricaria chamomilla), yzop lekársky (Hyssopus officinalis), ibištek sudánsky (Hibiscus sabdariffa), mäta pieporná (Mentha piperita), mäta kučeravá (Mentha crispa), podbeľ lekársky (Tussilago farfara), skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) a citrónovník pomarančový (Citrus aurantium). Tieto liečivé byliny sú vhodné na upokojenie podráždeného dýchacieho systému, pri neproduktívnom kašli, respiračných problémoch, zápaloch a imunite. Sú účinné vďaka obsahu celého spektra účinných látok ako sú flavonoidy, apigenín, slizy, antioxidanty, fenoly, triterpény, iridoidy, kumaríny, taníny, éterické oleje ako chamazulén, pinén, cineol, thujón, mentol, mentón, vitamíny a minerály.
V neskoršom štádiu ochorenia, ktoré vzniká približne na 3. deň, môžeme použiť počas dňa zmesi bylín a ich extrakty vo forme sirupov alebo kvapiek ako sú dúška tymianová (Thymus vulgaris), dúška materina (Thymus serpyllum), skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata), prvosienka jarná (Primula veris), pamajorán obyčajný (Origanum vulgare), lišajník islandský (Cetraria islandica), borovica lesná (Pinus sylvestris), smrek obyčajný (Picea abies) a iné. Spomenuté liečivé bylinky obsahujú celé spektrum účinných látok (ako sú polysacharidy, licheníny, kyselina usnínová, fytosteroly, flavonoidy, saponíny, taníny, kumaríny, fluoridy, triterpény, vitamíny, minerály a esenciálne oleje ako thymol, linalool, karvakrol, alfa-pinén, beta-pinén, limonén) a majú expektoračné, protizápalové a antimikrobiálne účinky.
Pri zápaloch horných dýchacích ciest sa najviac osvedčili zmesi bylín a ich extrakty vo forme sirupov alebo kvapiek ako sú štiav kyslý (Rumex acetosa), oregano krétske (Origanum dictamnus), pelargónia sidoides (Pelargonium sidoides), baza čierna (Sambucus nigra) a horec žltý (Gentiana lutea). Tieto bylinky obsahujú veľké množstvo účinných látok ako flavonoidy, umckalin, proantokyanidíny, kumaríny, triterpény, polyfenoly, vitamíny, minerály a esenciálne oleje ktoré majú protizápalové a antioxidačné účinky. Pomáhajú bojovať proti vírusom, baktériám a hubám.
